SKAL suoritealat ry

Kotimaan ja ulkomaan sopimus- ja säiliöliikennettä harjoittavien kuljetusyrittäjien oma erikoisjärjestö. Suomen Kuljetus ja Logistiikka SKAL ry:n jäsenyhdistys.

Hallitus

Puheenjohtaja

Harri Sandell
Harri Sandell
Hallituksen jäsen
+358 400 446 877

Varapuheenjohtajat

Jari Välikangas
1. varapuheenjohtaja
+358 50 452 0250
Heikki Rantala
Hallituksen jäsen
0400 546 774

Jäsenet ja varajäsenet

Etelä-Suomi
Aki Saarinen (Sälinkää), 0400 496 140, msky(a)dlc.fi
Jukka Siili (Tuusula), 0400 661 070, jukka.siili(at)helex.fi

Länsi-Suomi
Marjut Koskinen (Hinnerjoki) 0400 789 380, marjut.koskinen(a)koskinen-yhtiot.fi
Kimmo Kangas (Pori)

Sisä-Suomi
Pasi Ruokostenpohja (Tampere), 0400 200 999, pasi(at)flowertrucks.fi
​Virpi Pohjola (Pälkäne), 050 4040 140, virpi.pohjola(at)jaakkopohjola.fi

Pohjanmaa − Keski-Suomi
Rauno Heinonen (Jalasjärvi), 0400 768 750, rauno(at)jalasjarvenkuljetus.fi
​Ari Lahtinen (Muurame), 0400 646 336, ari.lahtinen(at)luukku.com

Pohjois-Suomi
Juhani Maliniemi (Tornio), 040 504 8644, juhani.maliniemi(a)hotmail.com
Hannu Uusitalo (Tornio)

Itä-Suomi – Kaakkois-Suomi
Jorma Kirmanen (Kitee), 050 370 5566, kuljetus-kirmanen(at)kolumbus.fi
Simo Lehtinen (Kuusankoski), 0400 905 080, simo.lehtinen(at)slehtinen.fi

Säiliöliikenne
​Kari Korhonen (Hiltulanlahti), 0500 675 274, kari.o.korhonen(at)dnainternet.net
Untamo Säteri (Paimio), 050 65 413, untamo.sateri(a)truckoil.fi

 

Jaostot ja työryhmät
Kari Ala-Korpela (Luopa), 0400 777 307, kuljetusliike(at)ala-korpela.fi
​Jukka Nokkanen (Kuusankoski)

Yhdistyksellä on suoritealakohtaisia jaostoja ja työryhmiä tällä hetkellä seuraavasti:
Säiliöjaosto, Erikoiskuljetustyöryhmä, Elementtikuljetustyöryhmä, Hinausalan työryhmä, Kuormausnosturityöryhmä, Ulkomaanliikenteen työryhmä, Schenker-jaosto, DHL-jaosto, Jakeluliikenteen työryhmä, Kuivabulk -työryhmä ja Logistiikka yritykset -työryhmä.
Uusia työryhmiä ja jaostoja perustetaan hallituksen katsomassa laajuudessa.